Moje Storczyki

Falenopsis, ćmówka – Phalaenopsis Blume

Falenopsis, ćmówka – Phalaenopsis Blume
Falenopsis, ćmówka – Phalaenopsis Blume

Opis

Falenopsis jest odmianą storczyka, której wyróżniamy ponad 50 gatunków. Jest epifitem lub rzadziej lito fitem. Falenopsis ma liście grube i szerokie, o gładkiej powierzchni, umieszczone siedząco w dolnej partii rośliny. Pojawiają się stopniowo w różnych okrasach. Pod liśćmi dostrzec można powietrzne korzenia, które są białe i dość liczne, porozdzielane w różnych kierunkach. Nie posiada pseudobulwy, a łodyga monopodialna jest skrócona i schowana. W kątach liści umiejscowione są małe pąki przybyszowe. Powstają z nich pąki kwiatostanowe i organy wegetatywne. Pędy wegetatywne wspaniale nadają się jako nowe sadzonki. Kwiatostany wyrastają na pędach umieszczonych w kątach liści i skierowanych do góry. Im roślina jest starsza, tym bardziej pędy te są grubsze, dłuższe i porozgałęziane. Kwiaty pojawiają się stopniowo, ale zawsze od dołu. Kwitną po kilka dni każdy. Listki okółka zewnętrznego w kwiatku są węższe niż wewnętrznego lub takie same, a warżki składają się z trzech łatek i nie posiadają wyrostków. Warżka może być przeróżnie ukształtowana. Czasami przypomina np.: łezkę (Phalaenopsis lindenii Loher) lub kotwicę (Phalaenopsis stuartiana Rchb. f.). Kolory kwiatów są bardzo różne. Od jasnych, białych poprzez żółte, paskowane do ciemnych, fioletowych.

Uprawa

Falenopsis lubi pojemniki troszkę przyciasne, wypełnione podłożem wzbogaconym o strzępy korzeni długosza lub fragmenty kory jodły albo sekwoi. Można dodać także trochę węgla drzewnego lub włókien paproci. Częstość nawożenia uzależniona jest od ilości światła. Przy większym nasłonecznieniu nawóz podajemy 2-3 razy w miesiącu, przy mniejszym natomiast 1-2 razy. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 27 stopni, a także nie powinna spadać poniżej 16 stopni. W czasie wyższych temperatur podlewamy częściej. Woda nie może jednak stać w doniczce. Dlatego dobrze jest po dostarczeniu wody odczekać, aż jej nadmiar ścieknie w podstawki. W nocy pozytywnie działa delikatny ruch powietrza.

Zastosowanie

Falenopsis jest najczęściej spotykanym storczykiem. Jego różnorodne odmiany spotykane są wyjątkowo często jako ozdoby mieszkań i domów. Wspaniale prezentuje się w zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i starszych. Jest wspaniałym prezentem na różne okazje.

Pochodzenie

W naturze występuje w lasach stref równikowej i podrównikowej i rośnie na wysokościach rzędu 300 metrów. Warunki tam są bardzo różne. Jedne gatunki rosną w miejscach dużej wilgotności, a inne trochę mniejszej. Amplituda dobowa temperatur wynosi tam kilkanaście stopni.

Okres kwitnienia

Kwiaty pojawiają się zazwyczaj wiosną. Okres kwitnienia zależny jest od ilości kwiatów. Pojawiają się one na kilka dni każdy, więc kwitnienie może trwać nawet kilka tygodni.

Poleć znajomemu

Komentarze:
Mam falenopsis odmianę białą i purpurową. Biały wypuścił po kwitnieniu nowe pędy w marcu tego roku i kwitł do początku października, praktycznie nie gubiąc kwiatów. Purpurowy kwitnie tez drugi raz już od maja do teraz i wypuszcza coraz to nowe kwiaty z końców kwitnących już pędów. Ma 19 kwiatów i końcówka ciągle się kształtuje. Niesamowicie wdzięczne i proste w hodowli roślinki. Potrzebują niewiele, a tyle radości dają w zamian:):)
dodał: Muszka (2009-11-18 18:29:52)
Mam kilka doniczek z falenopsis i jeden wypuścił pędy z kwiatami i każdy pąk który się rozwinie po 2 dniach kwit opada. Co zrobić? Są nawożone raz na 2 tygodnie i podlewane.
dodał: judka katarzyna (2010-04-12 12:20:36)
Mam kilkanaście doniczek ze storczykami w różnych kolorach. Aktualnie wszystkie kwitną.Niektóre już trzeci miesiąc. Rekordzista kwitł dziesięć miesięcy.Jestem nimi zachwycona. Ale ostatnio zauważyłam, że u niektórych roślin liście robią się "gąbczaste".Bardzo mnie to martwi. Może ktoś spotkał się z tym problemem i może udzielić mi jakiejś rady?
dodał: ROBALEK (2010-07-28 17:32:23)
Mam kilkanaście doniczek ze storczykami w różnych kolorach. Aktualnie wszystkie kwitną.Niektóre już trzeci miesiąc. Rekordzista kwitł dziesięć miesięcy.Jestem nimi zachwycona. Ale ostatnio zauważyłam, że u niektórych roślin liście robią się "gąbczaste".Bardzo mnie to martwi. Może ktoś spotkał się z tym problemem i może udzielić mi jakiejś rady?
dodał: ROBALEK (2010-07-28 17:42:24)
Komentarz:
Podpis:
Zobacz także:

Strona główna

Szukaj

Storczyki

Budowa storczyków

Poradnik ogrodniczy

Galeria

Linki

Tapety

O Nas

Kontakt

w encyklopedii

Aerides - Aёrides Lour.

Kochlioda – Cochlioda densiflora

Newsletter

Sonda