Moje Storczyki

Co mówią nam liście storczyków?

Co mówią nam liście storczyków?

W ciągu ostatnich dwudziestu lat dostęp do orchidei stał się niemal nieograniczony. Ogólnie rzecz biorąc liście storczyka w jego opiece odgrywają coraz większą wagę dla miłośników orchidei. Liście mogą dostarczać wielu cennych informacji o zdrowiu storczyka.

Liście storczyka w jego opiece mogą pomóc Ci zdiagnozować co jest nie tak z Twoją rośliną. Jest to jeden z najlepszych sposobów wczesne potencjalne oznaki choroby. Liście mogą być żółte, poczerniałe, brunatne lub uschnięte. Powinniśmy się uczyć więcej o opiece storczyka, aby wiedzieć co robić.

 

 

Poczernione liście pokazują swoje konsekwencje na ciele storczyka lub wierzchołku liścia. Jeśli znajdują się na ciele to ma to zazwyczaj przyczynę w zbyt obfitym nasłonecznieniu, powodującym powolne spalanie rośliny. Powinniśmy w takim przypadku zmienić miejsce naszego storczyka na bardziej zacienione.


Jeśli nadmierne słońce nie jest przyczyną czarnienia liści, prawdopodobnie powodują to bakterie lub grzyby. Należy wtedy odciąć dotkniętą chorobą część usunąć i zastosować środek grzybobójczego.


Jeśli liście bają brązową barwę, przyczyną tego może być nadmiar minerałów w wodzie. Jest to dość powszechne w miejscach, gdzie jest dobra woda. Dlatego powinniśmy testować wodę do podlewania.


Może to byś spowodowane przez nadmierne nawożenie lub atak chorób grzybiczych. Jeśli wydaje nam się, że to jest przyczyną należy odciąć dotknięte miejsca i użyć środka grzybobójczego.


Liście mogą być też cętkowane lub pokryte brązowymi lub czarnymi smugami. One mówi, że mogło dojść do infekcji wirusowej. Dbanie o storczyki determinuje to, że specjalne testy są potrzebne. Pamiętać też należy, żeby roślinę odizolować. Żółte liście są częstą dolegliwością jaką widzimy. Dobra opieka storczyka, powiedziałaby, że jest to zjawisko przyrody nazwane starość. Jeśli dotyka to starych liści, nie mamy czym się martwić.


Z drugiej strony mogło być spowodowane zbyt intensywnym światłem lub brakiem wystarczającej ilości azotu w nawozie. Innym powodem może być wystawienie na zbyt niskie temperatury lub utrata korzeni. Należy w pierwszej kolejności zmienić wtedy oświetlenie i możliwość niskiej temperatury. Pamiętać też trzeba, że północne parapety w zimie mogą być zbyt zimnym miejscem.


Inne zmiany jakie możesz zobaczyć na liściach storczyka, mogą to być czerwone, brązowawe lub czarne plamy. Są najprawdopodobniej spowodowane grzybicą. Jako hodowcy storczyka powinniśmy pamiętać, że wilgoć jest potrzebna do rozwoju, ale nadmiar wody może powodować choroby grzybicze.


Na koniec chciałbym wspomnieć o problemie wysuszania łodyg storczyka. Jeśłi nie dostarczymy im wystarczająco wilgoci, liście mogą uschnąć. Również, jeśli system korzeniowy jest wymierający, może dojść do uschnięcia łodyg i liści.


Liście faktycznie dużo mówią nam o storczykach i pomagają nam trzymać choroby z dala od naszych orchidei.

Komentarze:
Moje storczyki bardzo pięknie i obficie kwitną, ale ich liście zrobiły się wiotkie. O czym to świadczy i co zrobić, żeby to zmienić?
dodał: klara (2010-07-10 11:05:22)
Komentarz:
Podpis:

Zobacz także:

Strona główna

Szukaj

Storczyki

Budowa storczyków

Poradnik ogrodniczy

Galeria

Linki

Tapety

O Nas

Kontakt

w encyklopedii

Calanthe – Pięknokwiat, Kalante

Aerides - Aёrides Lour.

Newsletter

Sonda