Moje Storczyki

Jak podlewać storczyki?

Jak podlewać storczyki?

Storczyki należy zawsze podlewać na początku dnia. Dzięki temu w nocy ziemia będzie sucha, co sprzyja rozwojowi orchidei. Odpowiednia częstotliwość podlewania zależna jest od warunków klimatycznych panujących w miejscu, gdzie mieszkamy. Generalnie podlewamy raz w tygodniu w okresie zimowym i dwa razy w tygodniu w czasie kiedy pogoda jest cieplejsza i suchsza. Warto jest wiedzieć jaką pojemność ma nasz pojemnik do podlewania orchidei. Ułatwi to nam odpowiednie dawkowanie wody.

 

 

Duży wpływ ma także rodzaj podłoża, w którym znajduje się roślina. Dla przykładu w doniczkach, gdzie na wierzchu leży kora podłoże staje się szybciej suche niż w doniczkach z warstwą mchu. Należy zwracać uwagę na to, czy ziemia w środku jest wilgotna, nie tylko na powierzchni. Można to sprawdzać palcem lub wkładając w doniczkę ołówek i patrząc, czy jest wilgotny. Ziemia powinna być cały czas lekko wilgotna, lecz nie mokra.

Ponadto ogromne znaczenie ma jakość wody i temperatura. Opisane jest to dokładniej w naszym innym poradniku pt. Jaką wodą podlewamy storczyki?

Komentarze:
Witam. Hoduję storczyki, ale nie zgadzam się ze źle sformułowanym opisem podłoża, raz używacie słów kora, a innym ziemia. To są dwa różne podłoża. Mech torfowiec daje większą wilgotność, ale tyko wtedy gdy jest aktywny tzn. gdy "żyje", natomiast wysuszony i namoczony nie spełnia swego zadania. Ja po wielu latach uprawy storczyków zdecydowałam się na 0.5cm warstwy torfu ale tego gąbczastego, wilgotność wokół liści i korzeni jest lepsza.(torf ten nie pokrywa całej powierzchni doniczki, a tylko w kilku miejscach, np pod korzonkami powietrznymi, przy roślinie, zostawiając miejsca, by roślina mogła swobodnie oddychać.
dodał: Maria K (2009-09-05 14:49:19)
Moje tam siedzą w korze (tak jak były kupione) i korzenie powietrzne im wyłażą z doniczki, podlewam, jak podłoże przeschnie, roślinki żyją i mają się dobrze, tylko zakwitnąć nie chcą, więc przeniosłam je z północnego okna na wschodnie. Pozdrawiam.
dodał: tillean (2010-04-22 15:48:07)
A moja mama dostała dwa storczyki i w opisie jak o nie dbać było, żeby nie podlewać tylko wstawiać raz na tydzień czy dwa tygodnie (nie pamiętam :( ) do miski z wodą na ileś tam czasu..tak robi odkąd je ma i rosną pięknie (tfu tfu żeby nie zapeszyć :)
dodał: magda (2010-06-19 00:17:45)
Moje również "siedzą w korze";), podlewam je jak sobie przypomnę wodą pół na pół z kranu i mineralną i kwitną jak szalone:))
dodał: Erised (2010-08-19 12:55:05)
a moje niektóre mają cały czas mokro, inne różnie, a jeszcze inne sucho i wszystkie rosną i kwitną, i wypuszczaja nowe pędy kwiatowe:) Od Wielkanocy jeden ma cały czas kwiaty - było ich nawet ponad 30; gdy już wydawało mi się, że stopniowo opadną i nastąpi okres spoczynku, zauważyłam "przedłużenie" kwitnącej gałązki i nowe pączki, a już wyrasta nowy boczny. Drugi wczesniej przekwitł, ale już ma 2 duże pędy kwiatowe. Mam również 3 sprzed 2 lat, ale to inny rodzaj, bo mają liście wydłużone i niezbyt mięsiste, ale też kwitną, mimo że wycinałam przekwitłe łodygi u samej nasady, tak jak u innych kwiatów, bo nie wiedziałam o zasadach cięcia. Są różne opinie zarówno co do podlewania, okresu spoczynku (niektórzy radzą podlewać cały rok), jak i sposobów cięcia, ale myślę, że jedno spostrzeżenie jest pewne: lubią mieć ciasno w doniczce. Na marginesie: mam też gwiazdę betlejemską, czyli poinsecję od XII ub.r. i cały czas "kwitnie", a gdzieś wyczytałam, ze dobrze pielęgnowana może kwitnąć nawet do Wielkanocy, a moja kwitnie prawie 3x dłużej i nie wydaję mi się,żebym szczególnie się o nią troszczyła.
dodał: sabina (2010-09-29 17:23:23)
Komentarz:
Podpis:

Zobacz także:

Strona główna

Szukaj

Storczyki

Budowa storczyków

Poradnik ogrodniczy

Galeria

Linki

Tapety

O Nas

Kontakt

w encyklopedii

Falenopsis, ćmówka – Phalaenopsis Blume

Ansellia Lindl. - Anselia

Newsletter

Sonda