Moje Storczyki

Nawożenie storczyków

Nawożenie storczyków

Chociaż nawóz dla storczyków jest nazywany jest ich pokarmem, nie jest to jednak ich prawdziwy pokarm. Tworzą go one z wody, dwutlenku węgla, i energii ze słońca i to jest tak naprawdę ich „prawdziwy” pokarm. Nawożenie storczyków najlepiej jeśli jest nazywane ich dożywianiem. Roślinni dietetycy zidentyfikowali siedemnaście elementów niezbędnych do wzrostu orchidei. Ponieważ storczyki wymagają ich w większych ilościach, azot(N), fosfor(P) i potas (K) są określane jako makro składniki odżywcze. Inne elementy potrzebne w mniejszych ilościach, takie jak wapń(Ca), żelazo(Fe), miedź(Cu), i cynk(Zn), są określane jako mikro składniki odżywcze lub mikroelementy.
Wszystkie komercyjne nawozy mają na opakowaniu trzy numer takie jak 10-20-30. Te trzy numery to procent masy pierwotnej trzech składników pokarmowych, azotu(N), fosforu lub fosforanów(P) i związków potasu lub potasu(K) w nawozie.

 

 

Azot
jest istotny dla wzrostu liści i łodyg i dostarcza bogatego zielonego koloru liściom.

Fosfor
potrzebny jest do rozwoju korzeni i kwiatów.

Potas
pomaga budować storczykowi tkanki i pomaga w produkcji chlorofilu, niezbędnego do życia.

Nawóz za kompletny uważa się jeśli zawiera N, P i K. Mówi się, że nawóz jest zrównoważony jeśli stosunek N, P i K do siebie jest taki sam. Przykładowe proporcje w nawozach dla storczyków to 20-20-20, 30-10-10 i 10-10-10. Porównując te nawozy na początek trzeba spojrzeć na stosunek tych trzech liczb do siebie. Często zdarza się słyszeć „20-20-20 i 10-10-10 to taki sam, wystarczy go użyć mniej”. Prawda każdy ma stosunek 1 do 1 na 1, jednak jest to tylko ich stosunek. Ponieważ te liczby stosunku są procentowymi wyrażeniami głównych odżywczych składników, hobbysta powinien liczbę konkretnego nawozu potrzebną do uzyskania idealnej ich koncentracji. Dla okresowych karmień, 150-200 części na milion(ppm) azotu jest doskonały. W celu uzyskania pożądanego stężenia N można skorzystać z wykresy, ale rzeczywiste obliczenia są dość proste. Te same obliczenia mogą być wykorzystane w celu uzyskania pożądanego stężenia innych składników odżywczych. Używanie zasady, że 7,5g na 100litrów wody daje 75ppm w nawozie do nawożenia. Dlatego, aby zdecydować ile gram 10-10-10 trzeba wlać na 100litrów wody w celu uzyskania 200ppm stężenia azotu w nawozie pomnóż odpowiednik dziesiętny 10%N w formule: 0,1 * 75ppm = 7,5ppm, następnie podziel 200ppm przez 7,5ppm. Wyjdzie w przybliżeniu 26,7, co należy pomnożyć przez 7,5 grama co daje około 200g na każde 100l wody. Dla 20-20-20 obliczenie będzie wyglądało 0,2 * 75ppm = 15ppm; następnie 200ppm / 15ppm = 13,3, co oznacza, że trzeba użyć 13.3 * 7,5 = 100g płynu na 100l wody. Oczywiście jeśli używasz 10l wiadra to podziel wymagane 100g produktu przez 10 lub przez 20 jeśli używasz 5l wiadra. Jeśli używasz systemy proporcji i masz napisane na opakowanie np. 1:15 lub 1:16, użyj 1g płynu na odpowiednio 15 lub 16 gram wody, czyli na jeden litr roztworu przypada 62.5g nawozu i 937.5g wody.


Rzeczywiste ilości są, więc zależne od sformułowania, które jest wykorzystywane. Stare „jedna łyżka na małe wiadro wody” nie jest już od dawna używana. Teraz, kiedy znamy już stężenie nawozu, musimy sprawdzić dane na naszej butelce do ustalenia ilości prawdziwego azotu w naszym nawozie. Należy upewnić się jaka część azotu pochodzi z mącznika. Jego „strawienie” może potrwa nawet do roku, i przez ten czas jest praktycznie w ogóle niedostępny dla orchidei. Więc jeśli mącznika jest 10% w nawozie 20-20-20 to oznacza, że praktycznie połowa azotu nie jest przez roślinę wchłaniana(10/20=50%), dzięki czemu potrzebne jest podwojenie ilości nawozu w celu zaspokojenia potrzeb w nawóz dla storczyka. Teraz należy zwrócić uwagę na antagonizm składników odżywczych dla storczyka. Przykładowo nadmiar azotu może się przyczynić do słabszego wchłaniania potasu(K). Brak potasu może być zauważany przez opadanie liści i ogólną słabą kondycję orchidei. Najprostszym sposobem walki z tym jest stosowanie nawozów nie zawierających mącznika. Brak nawozów opartych o mocznik natychmiast dostarczy storczykowi 100% azotu.


Patrząc na dane zawarte na pojemniku należy zwrócić też uwagę na ilość mikroelementów. Wiele z obecnych nawozów do storczyków nie ma żadnych miko składników odżywczych. Brak tych składników nie jest problemem dla roślin lądowych, bo mogą je pobrać bezpośrednio z gleby. W warunkach bez glebowych u storczyków może to stać się jednak problemem, dlatego powinno się stosować nawozy zawierające różne mikroelementy. Mogę one dostarczyć siłę do nowego wzrostu i polepszyć kwitnienie.


Formuła nawozu powinna odpowiadać średnim kwiatom doniczkowym. Zaleca się używać nawozu 20-10-20 z węglem drzewnym, paprocią drzewiastą lub innymi nieorganicznymi materiałami lub 30-10-10(zawierającego mocznik) albo 20-10-20(bez mocznika) z korą jodłową. Dla zwiększenia rozkwitu, użyj 6-30-30. Ta formuła daje roślinie więcej potasu, dającego siłę do lepszego kwitnienia. Wiele nawozów powoduje duże kwitnięcie, ale nie dają roślinie siły. W efekcie mamy piękne kwiaty lecz roślina pomału wiotczeje.


Bogate w substancje odżywcze nawozy zwalniają nas na jakiś czas z nawożenia. Można stosować naturalne nawozy, takie jak emulsja rybna i podobne, ale mają one niskie stężenia i trzeba ich więcej używać.


Pamiętać także trzeba, że nawozami chemicznymi są sole. Mogą one mieć zdolność pochłaniania wody. Możemy się o tym przekonać zostawiając otwarte opakowanie na kilka dni. Granulki pozostałe w ziemi mogą pochłaniać wodę z korzeni, dlatego ważną zasadą jest, aby nawozić storczyki w takim przypadku nie na ziemię tylko pod ziemię.

Komentarze:
A jaki nawóz polecasz? Ja kupiłam biopon plus.
dodał: ola (2009-08-04 21:31:24)
Komentarz:
Podpis:

Zobacz także:

Strona główna

Szukaj

Storczyki

Budowa storczyków

Poradnik ogrodniczy

Galeria

Linki

Tapety

O Nas

Kontakt

w encyklopedii

Dendrobium Sw. – Dendrodium

Falenopsis, ćmówka – Phalaenopsis Blume

Newsletter

Sonda